Kupując samochód, zwykle myślimy o przyjemności z jego użytkowania, zapominając, że o taki pojazd należy dbać, co wiąże się z obowiązkiem regularnych okresowych przeglądów. Poza tym auto może ulec awarii i wymagać naprawy. Jak to wygląda w przypadku samochodu kupionego na kredyt? Wyjaśniamy.
Biorąc kredyt na samochód, warto zapoznać się dokładnie ze wszystkimi dokumentami. Możemy znaleźć w nich zapisy dotyczące serwisowania i naprawy samochodu. Kredytodawca może wyznaczyć punkty, w których można dokonywać tych czynności. Najczęściej te szczegóły opisane są w Ogólnych Warunkach Umowy (OWU), którą podpisuje kredytobiorca.
Samochód na kredyt – jakie są zasady dokonywania przeglądów i napraw?
Jak już wspomnieliśmy, szczegóły dotyczące kwestii przeglądów i napraw samochodu zazwyczaj są z góry ustalone. Określa się miejsca, w których można serwisować auto. Mogą to być na przykład:
- punkty zaakceptowane przez producenta pojazdu,
- miejsca wskazane przez dystrybutora samochodu,
- warsztaty współpracujące z kredytodawcą.
Należy pamiętać, że jeśli warunki umowy kredytowej wskazują na konkretne miejsce, w którym może odbyć się serwis, przegląd lub naprawa auta, należy trzymać się tych wytycznych. Najczęściej są to autoryzowane stacje obsługi (ASO) właściwe dla danej marki pojazdu.
Na co zwrócić uwagę podczas przeglądu lub naprawy auta na kredyt?
W przypadku serwisu, naprawy lub przeglądu samochodu kupionego na kredyt należy sprawdzić warunki określone w:
- umowie sprzedaży,
- dokumentach gwarancyjnych,
- warunkach polisy ubezpieczeniowej.
W praktyce bank, który udziela kredytu na samochód, może wymagać serwisowania pojazdu tylko w punktach sieci dealerskiej. Może też narzucić kredytobiorcy inne wymagania związane z konserwacją lub naprawą samochodu. Przykładowo może wymagać, by wymieniane części były oryginalne i zakazać stosowania zamienników.
Kto pokrywa koszt przeglądu lub naprawy samochodu kupionego na kredyt?
W przypadku kredytu samochodowego, to na kredytobiorcy spoczywają kwestie finansowe związane z serwisowaniem, konserwacją lub naprawą auta, a także opłacanie obowiązkowego badania technicznego.
Z czym wiąże się złamanie warunków naprawy auta na kredyt?
Niektórzy klienci chcą zaoszczędzić i na własne ryzyko zlecają wykonywanie napraw samochodu w warsztacie, niezaakceptowanym przez kredytodawcę. Serwisowanie pojazdu kupionego na kredyt niezgodnie z warunkami umowy może mieć przykre konsekwencje. Jeśli na przykład kupujący zdecyduje się pozostawić samochód w ramach rozliczenia u dilera i w trakcie sprawdzania stanu pojazdu wyjdzie, że nie był on serwisowany zgodnie z warunkami kredytu, kredytobiorca może zostać obciążony utratą wartości auta na rynku. Lepiej więc nie ryzykować i nie łamać ustaleń umowy kredytowej lub wymagań ubezpieczyciela.
Dlaczego auto kupione na kredyt należy serwisować w ASO?
Kredyt na samochód umożliwia nabycie nowego pojazdu bez wkładu własnego, jak to jest na przykład w Kredycie Niższych Rat Toyota Easy w ofercie promocyjnej "Kredyt Toyota Easy Lato Auta Nowe" oferowanej przez Toyota Bank (RRSO 11,90%, kalkulacja dokonana na 08.07.2024 r. dla reprezentatywnego przykładu). Co więcej, niższa comiesięczna rata umożliwia regularną spłatę zaciągniętego zobowiązania, a decyzję co dalej z pojazdem: czy zachować go dla siebie, czy lepiej pozostawić go w rozliczeniu u dilera i wymienić na nowy model, można podjąć wraz ze zbliżającym się terminem płatności ostatniej raty balonowej. Należy jednak pamiętać, że nowe auto kupione na Kredyt Niższych Rat Toyota Easy podlega fabrycznej gwarancji, więc, aby ją utrzymać, serwisowanie musi odbywać się w ASO. Wykonywanie przeglądu w autoryzowanej stacji jest obowiązkowe, gdy chcemy zachować gwarancję pojazdu.
Poza tym w takich punktach obsługi można liczyć na fachowe wsparcie. W ASO wiedzą, jak prawidłowo przeprowadzić diagnostykę samochodu danego producenta oraz dysponują odpowiednią procedurą serwisową dla danej marki. Dzięki temu ustalane są konkretne przyczyny usterki i można szybciej naprawić defekt.
Podsumowując, w praktyce to na kredytobiorcy spoczywa nie tylko spłata rat, ale także obowiązek serwisowania samochodu, a także zlecania napraw oraz pilnowania terminów obowiązkowych przeglądów. Wszelkie informacje o zasadach, których trzeba przestrzegać w zakresie tych usług, znajdują się OWU lub w innych dokumentach dostarczonych podczas podpisywania umowy kredytowej.